Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарската пропаганда во Македонија
Британците за македонската посебност
Сподели на Facebook

По заседанието на АВНОЈ од 29-30 ноември 1943 г и одлуките произлезени од таму, за нив особена загриженост предизвикува одлуката за создавање на Титова Југославија, во која се предвидувале шест републики од автохтоните народи кои во нив живеат.

- Особено вознемирувачка била одлуката за новата република Македонија, зашто се загрозувале британските интереси во Грција и извесниот судир меѓу Македонците и Грците заради Егејска Македонија и Солун (нешто што подоцна се случува). Со ова се загрозувале и останатите стратешки интереси на Велика Британија вложени во нивниот штитеник Грција.

- Заради ова веднаш по информациите за одлуките од АВНОЈ, на крајот од 1943 год и почетокот на 1944 год.,повеќе тела на британското Министерство за надворешни работи добиваат директиви за итно проучување на целокупните историски процеси на македонското национално прашање.

- Од сето тоа требало да се изготви посебен Елаборат од кој би се запознавале сите останати фактори на државата, за да знаат како да се постават при одредени ситуации при идно решавање на ова прашање.

- Еден месец по информацијата за статусот на Македонија како рамноправна федерална единица од Југославија, на 20 јануари 1944 год. британскиот министер за надворешни работи Антони Идн добива документ за Македонија, а преку нивниот амбасадор при југословенската емигрантска влада Ралф Стивенсон. Овој документ го изработило Политичко известителниот центар за Средниот исток.


Министерот за надворешни работи на Британија Антони Идн (првиот од лево, над Черчил) добива изработен документ за македонското прашање од Политичко известителниот центар за Средниот исток

- Овој документ ги запознавал Британците со историјата на Македонија но од “доселувањето на Словените ”натаму, запознавал со завладувачките интереси на балканските земји кон Македонија, ТМОРО и повиците “Македонија на Македонците”, пропагандите на балканските земји и војните кои произлегле од истите и меѓусебната поделба на Македонија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3814 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 73

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: