Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарската пропаганда во Македонија
Компарација за црковни пропаганди кај други народи
Сподели на Facebook

За да се види особено бугарската “фактичност” интересна ќе е компарацијата со злоупотребата на црквата и надлежноста на свештенствата од една нација над друга и кај други народи, па да се спореди со македонско-бугарскиот спор.


Дури и сојузникот на Бугарите Хитлер по правилно го разгледува прашањето на црковните пропаганди

За подобро да разберат Бугарите еве им еден пример од нивниот близок пријател и сојузник во парчосувањето на Балканот и Европа – Хитлер кој во својот – “Мајн Кампф”,  ќе забележи:

"…Тоа се случуваше вака. Во чисто германски општини се назначуваа свештеници Чеси. Тие систематски и непоколебливо спроведуваа чешка политика, ставајќи ги интересите на Чесите над интересите на црквата.

На тој начин, чешките енории стануваа центри за намалување на влијанието на Германците во земјата. За жал германските духовници излегоа сосема немоќни за да му се спротивстават на тоа. Тие не беа способни самите да поведат слична кампања, тие не беа во состојба дури ни да се бранат. Злоупотребата на религијата од една страна и неспособноста да се даде каков и да е отпор од друга страна ги натера Германците на бавно но континуирано отстапување."
(завршен цитат)

Хитлер уште и ќе рече дека - Црквата не само што го свртела грбот на германскиот народ туку и директно преминала на страната на неговите непријатели.

* Од ова се поставува прашањето - Ако Германците со вековна државна традиција, образовни институции (универзитети, научен кадар и се др.), не можеле да се бранат пред Чешките свештеници кои ширеле чешки национални проекти, тогаш како Македонците се бранеле од бугарските свештеници и ширењето - БУГАРШТИНА?!

* Македонија и македонскиот народ за разлика од Австриците, Германците, немале одамна своја државност, свој систем на школство ниту било каква форма на институција, а од другата противничка страна - непрекинати пропаганди, реки на пари трошени за ваквиот проект на Булграската Егзархија.

* И сето тоа да се издржи - што не значи и дека немало поединци кои и подпаднале под таа пропаганда (би било ненормално да не потпаднат пред сиот тој притисок), штом Германците подпаднале, што останало за нас, но - НИКОГАШ НЕ СЕ ОДРОДИЛЕ, ЗАСЕКОГАШ ОСТАНАЛЕ - МАКЕДОНСКИ НАРОД.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3997 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 86

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: