Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарската пропаганда во Македонија
Етимологијата на презимињата како бугарски факт!
Сподели на Facebook

Етимологијата на презимињата од Македонци дејци и револуционери според Бугарите и нивната пропаганда се “бугарски“ (завршувале во презимето на “ОВ”-?!), па сходно оваа логика Македонците биле – “Бугари”!

Не мора презимињата од Руси, Украинци, Полјаци, Чеси и др. од т.н.р “словенска“ група народи (описменета од Македонци, преку СЛОВО-то), но може и од други, кои ќе мораат да се прогласат за “Бугари”, зашто имаат заслужни дејци и учени со презиме на – ОВ.

• Германците треба да се откажат од РИСТОВ ФРИДРИХ (Rustow Friedrich Vilchelm, 1821 – 1878), пруски офицер, стратег и воен писател. Презиме кое многу Македонци го носат па и ние по бугарскава логика ќе може да си го прогласиме човеков за Македонец, покрај нив но и др. “словенски” народи. А нема ништо со нас уште помалку со Бугарите. Ристов Фридрих напишал важни дела од војноисториски, војнонаучен и војнополитички карактер, но во корист на германската наука.

• Во приликава, особено значајни му се делата од историјата на пешадијата (“Geschichte der Infanterie”, Gotha, 1875) но и малите војни (“Die Lehre von kleinen Krieg”, Zurich, 1862). Во делото за воената вештина на XIX век “Die Feldherrnkunst des neunzehnten Jahrhunderts”, Zurich, 1867) ги анализира војните од 1792 до 1865 год. укажувајќи на меѓусебната поврзаност на основните фактори на војната – политиката, оружените сили и воената вештина. Повлекува паралела меѓу воените теоретичари на тоа време особено Клаузевиц и Вилизен а пишува и многу дела за тактиките на војување и војните.


Клаузевиц како воен теоретичар е обработуван во делата на Ристов

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4321 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 82

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: