Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8377
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди
.: Бугарската пропаганда во Македонија :.
Омилена бугарска пропагандна магла е со личностите Македонци кои од разни причини биле во бугарската војска и војувале за неа (некои дошле и на повисоки позиции).
fe
Интересно е и дека и Бугарите поради важноста на објавените документи од Ваздравели ги обработуваат, но тие отишле уште подалеку во грабежот на автентичното македонско ајдутство како и научната вистина.
fe
Со нацртот „Илинденско-Преображенско востание“, бугарската историографија се обиде да ги прикрие суштествените факти за националните стремежи на Македонците.
fe
Денес, бугарската пропаганда милува да каже дека македонскиот народ е “коминтерновска творба” (Сталин и Тито најчести творци?!), но за нивна жал пак фактите им се удираат од глава.
fe
Истакнат бугарски револуционерен комунистички лидер но и водач на меѓународнот работничко движење.
fe
Функционер на БКП и активен раководител на комунистичкото движење како во Бугарија така и пошироко.
fe
Еден од врвните раководители на бугарското и интернационално комунистичко движење. Тој е раководител на БКП но и функционер на Коминтерната.
fe
Активен припадник на бугарското работничко движење уште од неговите почетоци. Па така член е на првично именуваната БРСДП уште од 1904 год.
fe
Револуционер, политичар кој почнува ккао работник вклучен во работничките движења на Бугарија каде живе. Член на БКП од 1918 год. и учесник во септемвриското востание во 1923 год во Пиринска Македонија против фашистичката диктатура.
fe
Роден е во Шумен, град кој во време на комунизмот ќе го носи неговото име – Коларовград. Завршил Правен факултет па како адвокат првично е најангажираниот од Коминтерната во процеси против комунисти каде е нивен брилијантен бранител.
fe
First
Prev
Страна 2 од 4
Next
Last

среда, 31 мај 2023
Моментно посетители: 16

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Св. мччки Агапија, Хионија и Ирина
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: