Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7772
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарската пропаганда во Македонија
Бугарите творци и водачи на Коминтерната
Сподели на Facebook
Денес, бугарската пропаганда милува да каже дека македонскиот народ е “коминтерновска творба” (Сталин и Тито најчести творци?!), но за нивна жал пак фактите им се удираат од глава.
Имено, толку многу Бугари се инволвирани во создавањето и раководењето на Коминтерната (кога Сталин и Тито не биле фактори), што мал е било кој простор да се испишат (овде ќе следат дел од најзначајните).

Со ова, тие пак си одат против своите искривоколчени тези. Имено, се поставува прашањето – како може Македонците да се коминтерновска творба кога неа токму Бугари ја творат и раководат?


Знакот на Коминтерната

Уште пожалосно за нив, ова значи дека токму Бугари по род уште одамна ја признале посебноста на македонскиот народ. Ако ги прашате за ова тие се посипуваат со пепел и не ги признаваат – тие биле комунисти сходно тоа и ниту знаат што зборуваат ниту пак е важно тоа што рекле!?

Но, Бугарите не би биле Бугари ако она што еднаш им важи другпат не мора, па оние подоцнежни бугарски комунистички првенци кои не ја признаваат посебноста на македонскиот народ, си ги воздигаат до небеса, дури ви даваат “валидни аргументи” токму од нив сеедно што и тие биле комунисти ?! (но Бугари се во прашање па ова и не е за чудење, може само учените по светот да ги чуди до каде оди ваквата бугарска глуповка).

Но навистина да видиме нешто за Бугарите и Коминтерната

Еве само дел од позначајните Бугари и Коментерната:

- Васил Коларов (1881- 1950)
- Караиванов Иван Шпинер (1889-1960)
- Иванов Антон (Козинаров Антон Богданов, 1884-1942)
- Дамјанов Георги (Белов) (1892-1958 год.)
- Атанасов Штерју (1902 - ?)
- Димитров Георги Михаилович (1882-1949)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6470 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 26 ноември 2020
Моментно посетители: 41

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
 Св. мччки Агапија, Хионија и Ирина
--------------------------------
 Преп. Петар Атонски
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Јасриб – е првичното име на Медина
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: