Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7772
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарската пропаганда во Македонија
Иванов Антон (Козинаров Антон Богданов, 1884-1942)
Сподели на Facebook
Активен припадник на бугарското работничко движење уште од неговите почетоци. Па така член е на првично именуваната БРСДП уште од 1904 год.
- 1907 год. е функционер на металските работници на Бугарија каде кативно се бори за прават на истите.

-1922 год. е член на ЦК КПБ.

-1923 год. по неуспехпот на Септемвриското востание во Пиринска Мкаедонија е уапсен

-1925 год. успева да ја напушти Бугарија и да емигрира во СССР.

-1928 год. до 1930 год. член е на Профинтерата

-1933 год до 1938 год. секретар на ЦК КПБ

-1936 год. како функционер – инструктор на Коминтерната распореден е на работа во организирање на доброволци во интернационални бригади за Граѓанската војна во Шпанија.


Иванов Антон како инструктор на Коминтерната, организира доброволци за Граѓанската војна во шпанија 1936 година

- 1941 год. член е на Политбирото на ЦК БРП (комунисти), а илегално се враќа и во Бугарија.

-1942 год, април е уапсен од бугарскат полиција а во јули истата година е осуден на смрт и стрелан.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5398 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 26 ноември 2020
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: