Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7772
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарската пропаганда во Македонија
Караиванов Иван Шпинер (1889-1960)
Сподели на Facebook
Револуционер, политичар кој почнува ккао работник вклучен во работничките движења на Бугарија каде живе. Член на БКП од 1918 год. и учесник во септемвриското востание во 1923 год во Пиринска Македонија против фашистичката диктатура.
Во востанието е член на револуционерниот комитет.

Близок соработник е на Георги Димитров а по задушувањето на востанието најпрвин оди во Виена, а потоа во 1926 год. во СССР каде станува функционер на Коминтерната.

Како функционер на Коминтерната е испратен во Кина каде престојува извесн период после кој од 1934 до 1944 год. работи во Извршниот комитет на Коминтерната.


Караиванов уште како функционер на Коминтерната активно учествува во подготовките на нејзините конгреси

1944 год. се враќа во Бугарија но поради несогласување со тамошните функционери од БКП се задржува смао неполна година.

1945 год, мај ја напушта Бугарија и доаѓа во тогашна Југославија каде се населува постојано и живее се до својата смрт. Во меѓувреме извршува различни функции - член на ЦК КПЈ, сојузен народен пратеник, уредник на весникот “Глас на Б`лгарите “ и.т.н. Умира во 1960 год.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6159 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 26 ноември 2020
Моментно посетители: 50

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: