Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7772
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарската пропаганда во Македонија
Васил Коларов (1881- 1950)
Сподели на Facebook
Роден е во Шумен, град кој во време на комунизмот ќе го носи неговото име – Коларовград. Завршил Правен факултет па како адвокат првично е најангажираниот од Коминтерната во процеси против комунисти каде е нивен брилијантен бранител.

Васил Коларов, водач на Коминтерната и Премиер на Бугарија од
11.12.1947 - 02.07.1949
20.07.1949 - 06.08.1949 
Всушност уште од почетокот на новиот-XX век и пред 1900 год., како 18 годишник веднаш се вклучува во комунистичките движења и се до својата смрт е можеби на најбројни функции во комунистичкото движење и Коминтерната.

Тој е и долгогодишен комунистички пратеник во бугарскиот парламент уште во првите децении на XX век. Но што се беше во Коминтерната Коларов:

• повеќегодишен член на ИК на комунистичката Интернационала (Коминтерната)
• повеќегодишен прв човек – Генерален секретар на Коминтерната,
• еден од главните креатори и нејзини најзначајни фигури воопшто.
• Истовремено е и член на ЦК КПБ
• член на ИО на Балканското комунистичко движење.

По војната ќе биде на бројни функции во НР Бугарија од министерски до Премиер-Претседател на бугарската влада.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5512 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 26 ноември 2020
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најголема археолошка акција со светот
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: