Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9048
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите
.: Шпиунажа и контра шпиунажа :.

Но човекот е и сложен извор зашто на него влијаат различни ситуации и состојби - различно (страв, возбуда, страст, хоби, политичка или религиозна определеност и се слично).

fe

При активностите на сите разузнавачки служби се применуваат тајни, прикриени и легални методи на работа од соодветната противничка служба кон земјата која е во нивен разузнавачки интерес.

fe

Домашни соработници

fe

ГЕСТАПО , кратенка за - Geheime Staatspolizei , тајна политичка полиција на Третиот Рајх, организирана по Хитлеровото доаѓање на власт во Германија.

fe

Чекорот – Превземање , следи кога одредена целина (тим, организација, регион, народ, држава или др. субјект..), е доведена до последната фаза од пропагандно-специјалната војна, ...

fe

“Разузнавачката служба е ако не мозок на државата, тогаш е важно средство за разбирање и водење на политика. Таа е окото и увото на државата“ (“Tajni neprijatelj“ – Petar Ostojik, Beograd, 1931 god.)

fe

После т.н.р “Студена војна”, како баланс кој може во секој момент да доведе до судир помеѓу Големите сили, се прибегнало кон облици на помала закана од нуклерна катастрофа.

fe

Емоциите во однос на нивната  СИЛА, ЕФИКАСНОСТ и ТРАЈНОСТ може да се поделат во три групи  - РАСПОЛОЖЕНИЈА, АФЕКТИ, СТРАСТИ.

fe

Кога  индивидуата или народот се подолго време во ПОЛЕТО на ДЕЈСТВО ОД ТУЃАТА ПРОАГАНДА, пораките и влијанијата можат да се “поттураат“  и  “демантираат“ (минимизираат)  во зависност од тоа  што на  пропагандата  моментно  и (или не) одговара .

fe

Не се ретки случаите од различни интервенции во корист на ваквите осуденици, што е чист облик на мешање во внатрешните работи на земјата.

fe
First
Prev
Страна 1 од 2
Next
Last

понеделник, 22 јули 2024
Моментно посетители: 27

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: