Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Шпиунажа и контра шпиунажа
Поими од II Светска војна за тајни служби
Сподели на Facebook

ГЕСТАПО , кратенка за - Geheime Staatspolizei , тајна политичка полиција на Третиот Рајх, организирана по Хитлеровото доаѓање на власт во Германија.

Врвно и беспрекорно организирана оваа служба е страв и трепет за сите тогашни тајни служби кои многу тешко можеа да се носат со неа во шпионирањата и другите активности.

ОВРА, кратенка за – Opera vigilanza repressione antifascita, тајна политичка полиција на Италија, организирана по доаѓањето на власт на Мусолини во италија. Нејзин директен превод е – надзорна служба за спречување на антифашизмот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4425 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: