Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Шпиунажа и контра шпиунажа
Пропагандна слика – поединец и маса.
Сподели на Facebook

Не се ретки случаите од различни интервенции во корист на ваквите осуденици, што е чист облик на мешање во внатрешните работи на земјата.

При ова најмалку е битно што лицето руши и негира чувства на милиони припадници и тоа во нивната матична земја, но битното е што тој бил “обесправен  “ во правото да обесправува припадници на друг народ?!.
Бугарските пропагатори денес од поединец Македонец кој зема  Бугарско државјанство, прават сензација и вештачки создаваат атмосфера на “општо чувство“ особено ако е личноста јавна како  екс-премиерот Георгиевски.

Со поединецот Ал Масри и неговата “обесправеност“, се држат многу  држави на Европа, вклучително и Македонија под притисок за различни отстапки. При ова се замаглува вистината дека Ал Масри и навистина во своето минато бил член на Исламистичка Организација, што и било повод за деталните проверки на ова лице. Но Евро-Парламентот распарава со месеци за “обесправеноста“ на овој поединец, но отфрла да расправа за цели народи чии права секојдневно се загрозуваат, како што беше отфрлената иницијатива за  загрозените права на македонскиот народ од Бугарија. Се разбира тоа отфрлање беше од други “по-прагматични“  потреби, иако и Судот во Стразбур пресуди во полза на македонскиот народ.

Основно во пропагандната слика  за поединецот е ако нема доволно компромитирачки аргументи и факти за државата, треба да се пронајдат и исконструираат. Мотивите се секогаш политички а најмалку се хумани како се представуваат, важното е само да се најде нешто или некој со кого може да се манипулира за да се подхранат впечатоците во мегународната јавност, како за народ (држава) со недемократски (полициски) средства.

Што ли би ги навело угледните листови од типот на “Washington post” , “Gardijan”, “Tajms” и др. да пишуваат за безначајни поединци од малата балканска земја?!. Нивната – хуманост?!, сигурно не, па тие самите се финансираат од – некој крупен капитал, кај кого секако личниот интерес е на прво место.
Вториот - вид пропаганда (индоктринацијата) е пораширена и поопасна. Таа за разлика од првата која е со променлив интензитет, значи слабее па знае да порасне до степен на кампања,  вторава е со постојан интензитет. Индоктринацијата е планска и со оглед на методите, средствата и носителите, уште поразрушителска.Основниот цел на индоктринацијата е да се освојат симпатиите, позтивното расположение и интересот за трајни определби на народот за своите вредности и стремежи. Таа е така темпирана да го обезвредни и стави под целосен сомнеж дотогашниот верувачки и изграден систем на вредности кај нападатиот народ.Иако тоа го прави како да наизглед не се на тоа усмерени директно но го постигнува истото со вешто  избрани  различни информации сервирани по штампата, публикациите, филмовите, изложбите, радио и контакт емисиите, личните контакти и др. начини.И овде секако се препознават Бугарските индоктринации но не помали се и Србските а во однос на народносната припадност на македонскиот народ.

  

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4315 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 52

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
 Јасриб – е првичното име на Медина
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Втор вселенски собор
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: