Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7640
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Шпиунажа и контра шпиунажа
Ефекти на наизменични удари
Сподели на Facebook

Кога  индивидуата или народот се подолго време во ПОЛЕТО на ДЕЈСТВО ОД ТУЃАТА ПРОАГАНДА, пораките и влијанијата можат да се “поттураат“  и  “демантираат“ (минимизираат)  во зависност од тоа  што на  пропагандата  моментно  и (или не) одговара .

 -  Но човекот не е пасивно суштество на кое само другите чинители делуваат (пропагандистите) туку и тој е АКТИВНО суштество кое и самото делува на средината (ОКОЛИНАТА). Тој може да се определи за едната или другата страна и да стане – АКТИВЕН субјект.
Наоѓајќи се во полето на пропагандното дејство, индивидуата:

- НАИЗМЕНИЧНО прима – СПРОТИВНИ ПОРАКИ – Да се ангажира на ЕДНАТА или ДРУГАТА страна. Но како крајна последица може да произлезе – НЕАНГАЖИРАНОСТА.
Индивидуата ги прима ударите од кои кај послаби  и колебливи личности може да предизвика и шокови. Ударите се примаат зашто поединецот (колективитетот) е ИЗЛОЖЕН НА НИВ.

- Тоа е СЕНДВИЧ – ЕФЕКТ (позиција). Се јавува како последица од натложените ефекти од наизменичните шокови и ПРЕСИИ. Оваа АПСТИНЕНЦИЈА може да го опфати целото суштество и да го доведе до општо БЕГАЊЕ ОД РЕАЛНОСТА. Ова важи и за КОЛЕКТИВИТЕТИТЕ (НАРОДИТЕ), кои се изложени на вакви ПРОПАГАНДНИ УДАРИ.

- Од ова и  т.н.р “БИОЛОШКИТЕ НАГОНИ” кои кај поединецот може да се ослободат а заради постојаната напнатост и суморните мисли. Овие “биолошки нагони“ воглавно се сведуваат на стимулирање желба за алкохол, дрога, јаки седативи и сл. асе со цел “БЕГАЊЕ ОД СЕ”.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4162 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 22 мај 2019
Моментно посетители: 59

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: