Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7606
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите
.: Историски равој на пропагандата :.

Во своите Мемоари, маршалот Жофр, за битката кај Марна, вели дека непријателската пропаганда,  енергично, го угушила гласот на победникот не само кај сојузниците и неутралните но и кај самите Французи.

fe

 Во Американската војна за независност (1775- 1783) наголемо се користеле памфлети и пошироки летоци.

fe

Пропаганадата кај  Монголите и Хуните (Џингис – кан, Атила)

fe

Константин Велики (Flavius Valerius Constantinus Magnus) објавил дека на небото му се појавило предскажување во облик на крст со натпис “Во овој знак ќе победиш“ на овој начин ги придобил мнозинството војници од противникот на своја страна кои инаку биле Христијани.

fe

“Сите патишта водат кон Рим “, е показна пропаганда  стара (а и денес употребувана), парола-крилатица.

fe

 Во антиката на пропагандата  особено се внимавало  Платон дал спектар  совети за тоа што и како да му се пропагира на населението.

fe

Од најпримитивните  времиња пропагандата е присутна, а примитивна e и пропагандната техниката.

fe

Гаврил од царот Теодор за спас на  ман.Св. Параскева добива 60 000 аспри, за откуп на заложените садови и одежди кај Турците.

fe

сабота, 20 октомври 2018
Моментно посетители: 66

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
 Музејот како поим потекнува од деветте музи
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: