Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7732
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Историски равој на пропагандата
Пропагандата кај првобитните и примитивните луѓе
Сподели на Facebook

Од најпримитивните  времиња пропагандата е присутна, а примитивна e и пропагандната техниката.

Првобитните племиња, кога се во непосредна опасност при подготовките за борба како и во текот на борбата, долго изведувале ритуални танци, (слично како и  кај Индијанците – воини подоцна, но и кај др.). Овие појави со појавите на бојадисување тела (тетовирање), китење со животински канџи, кожи, перје и сл., потоа  викање  при напад, -  сите тие имаат за цел - ВЛИЈАНИЕ на однесувањето на луѓето. На непријателот да му се втера – страв и паника, а на своите луѓе – храброст и решителност за победа, но и ослободување  на сопствениот страв. Современи варијации на ова денес се стадионите со накитени и бојадисани навивачи кои хорски  едновремено извикуваат или стануваат и сл. движења –  целта е пак истата – противникот да се исплаши, своите да се охрабрат.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4534 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 18 септември 2020
Моментно посетители: 52

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: