Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Историски равој на пропагандата
Византија и пропагандата
Сподели на Facebook

Константин Велики (Flavius Valerius Constantinus Magnus) објавил дека на небото му се појавило предскажување во облик на крст со натпис “Во овој знак ќе победиш“ на овој начин ги придобил мнозинството војници од противникот на своја страна кои инаку биле Христијани.

Не само тоа подоцна ова истото искуство и од само една битка го применил на цели народи и територии. Имено сваќајќи дека  Христијанството е религија која веќе освоила големи територии и народи и официјално го прогласил како единствена државна религија. И самиот се преобртил во Христијанин а подоцна го свикал и првиот Вселенски собор во 325 год., се разбира повторно заради влијание на сите Христијани и народи.

Всушност преку Христијанството и институцијата – “Вселенски собор“, Константин и др. подоцнежни цареви се здобиле со тело за полесна доминација над народите особено  по поделбата на царството. И  ден денес Вселенскиот собор како институција ја има истата улога за полесно влијание над народите каде има православни но и мн. пошироко. И најмалку и е битна вистинската грижа за православните народи, туку сопствената комоција и престиж. Доказ за ова се  Анатемите кои овој собор ги фрлаше врз сите востанија  на православните народи (дури и на Грчкото востание, а и на нашите македонски востанија особено на – Илинденското) се разбира во дослух со Турскиот двор.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4261 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 44

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: