Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Историски равој на пропагандата
Пропагандата во стариот Рим
Сподели на Facebook

“Сите патишта водат кон Рим “, е показна пропаганда  стара (а и денес употребувана), парола-крилатица.

Таа ни го покажува Рим, центарот на светот, Рим, крстопатот на цивилизациите, Рим , нај  големиот град, Рим од кој се почнува но и Рим во кој се, завршува.

Римјаните обилно ја користеле пропагандата. Цезарите кога ги граделе огромните арени, каде на насобраниот народ му ги приредувале познатите борби, што за забава повеќе за – восхит на шаренилото од ѕверови, гладијатори, забранети вери, а сите од различни мердијани и сите гинејќи од различни смислени игри.

А собирањето народ по улиците на Рим за да ги гледа плениците и пленот од робје во синџири, меѓу кои и кралеви по изгубените војни за своите држави.Така бил шетан и последниот македонски крал Персеј  и неговите деца завршуваат како робови на Рим.

Во војните Римјаните биле особено вешти при пропагандите. Најуспешниот на бојното поле бил и највештиот во пропагандите – Гај Јулиј Цезар.Тој во својот запис – Белешки  за  Галскиот поход, наведува примери, кога Римјаните постигнувале воена надмоќ , ширејќи паничарски гласини во логорите на непријателот и обратно, трпеле неуспеси кога исти такви опасни гласини, непријателот ширел во нивните редови. Римјаните се служеле со говорништво, пишани пароли, театар и сл. Вегеције заради влијание на непријателскиот морал, препорачува добра воља кон луѓето придобиени од непријателските редови, оти “пребеганите го слабеат непријателот многу повеќе одоштоби го ослабеле побунетите војници“

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5039 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 90

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: