Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Општо за пропагандите > Историски равој на пропагандата
Развој на пропагандата XVIII-XX
Сподели на Facebook

 Во Американската војна за независност (1775- 1783) наголемо се користеле памфлети и пошироки летоци.

Еден од летоците е особено интересен по својата кратка но силна пропагандна слика. Со овој леток се наговарале контрареволуционерните сили кои го држеле  Банкер Хил  да прејдат кај пропагандистите од Проспер Хил. А тие им пишале:
– Проспер Хил - 1. 7 долари месечно 2. Свежа и обилна храна 3. Здравје 4. Слобода, удобност, изобилство
Банкер Хил – 1. 3 пенси на ден 2. Смрдливо и солено месо 3. Шуга 4. Ропство, просјачење, сиромаштво.

Во Американската граѓанска војна, судирите почнале заради пропагандни летоци, и во нив се употребувале – Фронтовски летоци. Американците масовно го користеле печатот кој многумина го сметаат за почеток на вистинската пропаганда (по жестината). И самиот Џорџ Вашингтон посебно внимавал на пропагандата. Лично се ангажирал при пишување на текствите, а барал од пропагандистите да им даваат еднаков публицитет и на измислените и на вистинските приказни за Британската суровост.

Во Американската револуција, преку памфлети и сл., смислено се ширеле гласини. Како прв – “Професионален пропагандист“ е познат – Семјуел Адамас (Semuel Adams). Тој енергично и вешто си ја обавувал специјалната задача – ширење гласини.
Пропагандата во I Светска војна, толку се развила што оставила се зад себе, што до тогаш како пропаганда се појавило. Се зборувало дека оружјето троши многу муниција на Фронтовите, но и дека Пропагандата не троши ништо помалку хартија и мастило, кои се сепак “поефтини и похумани“ од муницијата.

Пропагандата кај Наполеон Бонапарта

Големите освојувачки походи на Наполеон, барале интензивно ширење на гласини кои кај домашната јавност, би ја поттикнале омразата кон непријателот. Наполеон развил силни пропагандни активности. Тој говорел: “Не е доволно, за да се биде популарен, да се прави добро. Потребно е уште, да  оние со кои се владее, бидат убедени во тоа. Силата е заснована на јавното мислење“ (Jean Marie DOMENACH, La propaganda politique, Presses uni versitaires, de France 108, Bulevard Saint – German, Paris, 1965, str. 7).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4260 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 17

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: