Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Наративно народно творештво
.: Преданија :.
Жезо, како и другите турски падари во Бошавијата, бил многу клет Турчин, мачител и зулумќар на народот. Од него се пропискало: машко и женско, мало и големо.
fe
“Џун-Чешма” се наоѓа близу селото Лесковица, Штипско. Ама таа е некојпатешна населба која во минатото честопати го менувала своето име и место.
fe
Близу селото Загорци, меѓу две рекички, на патот за Радовиш, се наоѓа Биковата Чешма. Уште во дамнешни времиња беше ја направил Костадин – “Бикот“.
fe
Мустафов мост се наоѓал на рамништето од Витачево близу селото Бојанчиште. Денес веќе не постои а го имало порано. Не голем мост а обичен, дрвен. Токму со него е врзано едно старо предание кое се раскажува до ден денес.
fe
Настанот се случил некаде околу 1875-80 год. Во ова време живеел дедото Јако во селото Калањево - Неготинско. Си имал четири сина: челад во тајфата, радост во куќата.
fe
На планината Кожув во атарот на селото Конопиште, се наоѓаат месностите Мирчева Пресека и Дудица (така се вика и рудникот). Месноста пак Дебранец му припаѓа на с.Чемерско.
fe

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 86

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: