Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7732
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Театар
.: Театри во Македонија :.

Како први документирани податоци за организиран театарски живот во Прилеп засега треба да се сметаат оние од 1887 година, поврзани со активностите на прилепската црковно-училишна општина.

fe

Првата театарска зграда во Битола е изградена по наредба на битолскиот валија Абдул Керим-паша.

fe

Некои историски индиции сугерираат дека почетоците на театарската дејност во Велес, најверојатно, треба да се врзуваат со името на учителот Јордан Хаџи Константинов-Џинот и дека треба да бидат датирани меѓу 1864 и 1866 година.

fe

Најмладиот македонски професионален ансамбл, Театарот за деца и младинци, започнува да работи на 25 март 1990 година, кога во Универзална сала во Скопје ја прикажува праизведбата на претставата Чудовиштата од нашиот град.

fe

Почетоците на поинтензивниот театарски живот во Куманово, најверојатно, треба да се поврзат со почетните активности на Културно-уметничкото друштво (КУД) „Абрашевиќ“, основано во 1926 година.

fe

Македонскиот народен театар официјално е конституиран со Одлука на Президиумот на АСНОМ (бр. 581/45) од 31 јануари 1945, како драмски театар.

fe

Макар што својата дејност ја развива континуирано и успешно, на Драмски театар му требаа дури петнаесет години за да се доразвие во организациска форма, каква што има денес.

fe

Првите податоци за театарскиот живот во Струмица укажуваат на одделни аматерски претстави изведувани во текот на првата и втората декада на 20 век.

fe

Иницијатори и први носители на театарската дејност во Штип се даскалите, кои по училиштата ги прикажуваат своите претстави уште од доцните седумдесетти/осумдесетти години на деветнаесеттиот век.

fe
 

петок, 18 септември 2020
Моментно посетители: 65

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Граница на Христијанството
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Елијан за Македонците
--------------------------------
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: