Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Театар > Театри во Македонија
Драмски театар - Скопје
Сподели на Facebook

Макар што својата дејност ја развива континуирано и успешно, на Драмски театар му требаа дури петнаесет години за да се доразвие во организациска форма, каква што има денес.

Зароден како куклен/детски театар, тој фактички стартува во рамките на својата „матична“ институција, Македонскиот народен театар (МНТ), која во 1946 година ја основа својата Куклена сцена (прва претстава Силјан Штркот; драматизација и режија на Петре Прличко; изработка на кукли Светлана Малахова; премиера на 21 април 1946). 

Во 1949 година, по неколку успешни куклени претстави, Куклената сцена при МНТ и официјално прераснува во Градски куклен театар, чиј прв директор е Лазар Балабанов. 

Во сезоната 1957/58, под раководство на Ристо Стефановски, театарот се реорганизира во Младинско-детски театар, кој своите претстави ги игра на две сцени: младинска и детска. 

Од 1960 година во театарот започнува да работи и вечерната сцена (прва претстава е Доживувањата на Николетина Бурсаќ; драматизација Миња Дедиќ; режија Петре Прличко; премиера на 5 февруари 1960).
Од земјотресот во 1963 па се до 1965 година театарот нема своја зграда. Дури во 1965 година тој се вселува во сегашниот (монтажен) објект. Едновремено се формира и постојан професионален ансамбл, за чии членови-основачи треба да се сметаат: Нада Гешоска, Димитар Гешоски, Дарко Дамески, Вукан Диневски, Мара Исаја, Јон Исаја, Ацо Јовановски, Тодорка Кондова-Зафировска, Драги Крстевски, Крум Стојанов, Милица Стојанова и Кирил Ќортошев. 

Истата година театарот се преименува во Драмски театар.
Речиси во две наредни децении овој театар супериорно ќе воспоставува битно поинакви професионални и естетски стандарди во македонската театарска практика, притоа афирмирајќи низа нови актерски, режисерски и авторски имиња.
До крајот на 2001 година Драмски театар има поставено 332 премиери и прикажано повеќе од 10.500 претстави.

Институт за театрологија

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5744 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 104

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Битката и Македонците во антиката
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: