Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонија во Втората светска војна :.
Група членови од Акциониот Народноослободителен комитет на Македонија (АНОКМ) приговараат на Манифестот изработен од Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ (формиран уште во ноември 1943 год).
fe
Интересен е ставот на Тито кон македонскиот старешински кадар (и воопшто интелектуален кадар), кој е различен во зависност од каде доаѓа.
fe
Асен Богданов, бугарски полициски начелник во Скопје, за време на бугарската окупација (1941-1944), одговарајќи на прашањата од тужителoт за методите нa бугарската власт во Македонија за всадување на македонскиот народ убедување дека е бугарски, вели:
fe
По повод судењето на Асен Богданов, бугарски полициски началник во Скопје во периодот на бугарската окупација, „Нова Македонија“ (21 Ноември 1944 г.) најавувајќи го судењето изнесува: дека процесот против воениот злосторник А. Богданов почнува со задоцнување, бидејќи бугарските власти несакале да му го предадат на народниот суд.
fe
14 јули 1939 год., во Берлин бугарскиот цар Борис III посетувајќи го Хитлер бара и негова интервенција до југословенската влада за отстапки на нејзини области околу Цариброд (денешен Димитровград) а за сметка на Бугарија.
fe
Диме поп Атанасов е првата жртва на бунтовната Тиквешија, против најновата бугарска окупација од 1941 год. (загинува на 11 јуни 1941 год., на само месец и половина од окупацијата на Македонија)
fe
И новата бугарска власт по превратот од 08 септември 1944 год., иако навидум се однесува солидарно со довчерашните нивни окупирани земји, како да не може да се одлепи од старата фашистичка бугарска власт.
fe
Македонските ослободителни сили, се поблиску соработуваат со Британците и Американците кои најдиректно и постојано ги следат борбените дествија на веќе искалената и се побројна македонската војска, против бугарските и германските окупатори.
fe
Односите со Бугарите по 09 септември 1944 год.и новата отечествена влада иако се настојува да се воспостават, сеуште не се јасни.
fe
По добиеното одобрување од маршалот Тито а сходно договореното во Крајова 1944 год., Бугарите се вклучуваат во ослободителните операции иако би се рекло многу симболично.
fe
First
Prev
Страна 1 од 3
Next
Last

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: