Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во Втората светска војна
Кое е бугарското учество кон Германците во 1944 г.
Сподели на Facebook
По добиеното одобрување од маршалот Тито а сходно договореното во Крајова 1944 год., Бугарите се вклучуваат во ослободителните операции иако би се рекло многу симболично.
Така Македонија во најголем процент е ослободена од сопствената македонска ослободителна војска а Бугарите се вклучуваат само во некои операции во источна Македонија. Но колку е и тоа вклучување сосем непотребно и симболично доволен е податокот дека од 13 поголеми места во источна Македонија само за две ако може да се каже дека Бугарите ги ослободиле иако без посебни борби а во три други делумно ги следеа македонските единици. Останатите градови (меѓу кои и Скопје) далеку послабо вооружените и недоволно пополнетите македонски единици сами си ги ослободија.


Македонците сами ги ослободуваа своите градови и села, митинг во ослободено Неготино

Но многу повеќе бугарските единици се предвидуваше да бидат употребени во доослободувањето на источна Србија, Косово и Метохија како и содејства со НОВ и ПОЈ на Сремскиот фронт. Така 1-та бугарска армија (командант Генерал-лајтнант Владимир Стојчев) која оперативно беше во состав на 3-ти Украински фронт од Црвената армија од 19-ти декември 1944 год.па до почетокот на јануари 1945 год. учествува во некои борби на Сремскиот фронт. Но и тука Бугарите се посрамотија па прашање е дали може да се каже дека тие “учествувале“ во овие борби.


И додека македонските единици ги чистеа Германците и на Сремскиот фронт, испратените Бугари ниту таму не се покажаа

Имено, тие учествувајќи со две свои дивизии во првиот ешалон на правецот: Сотин-Вуковар и Оролик – Винковци (но и другите бугарски единици), постигнувајќи очајни резултати особено во критичниот период од 22 до 27 декември 1944 год., повлечени се комплетно како 1-ва бугарска армија од Сремскиот фронт. Така се префрлени во јужна Унгарија, северно од реката Драва, каде ги сменуваат единиците на 12-ти корпус на НОВЈ, кои пак оттаму тргаат директно во борбите на вировитичкиот мостобран.Така бугарските сили тука и остануваат да го држат зафатот на реките Драва и Мура, кон северозападните краишта на тогашна Југославија. Делумно соработувајќи со единиците на 3-та армија од НОВЈ имаат незначителни дејствија по некои германски единици.

Се на се целокупното учество на Бугарите во завршните операции против Германците и остатоците од домашните квислиншки елементи е доста симболично, незначително и дури непотребна авантура со оглед на ефектот од сето тоа. Многу поголема е тежината на четиригодишната окупација како најверни Хитлерови сојузници, со пљачките, тортурите и ѕверствата кои ги извршија над повеќето окупирани народи од кои особено настрада македонскиот народ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5870 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 13 јули 2020
Моментно посетители: 44

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: