Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7719
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Судбината на Одринско (Тракија) :.

Ова е следниот поднаслов на Извештајот од Рускиот полицаец за Бугарските ѕврства низ Тракија објавен во “Daily telegraph“ од 20 август 1913 год. и вели:

fe

На крајот од оваа мартирологија, сакам да споменам податок за едно неверојатно злосторство.

fe

Извештај на руски полицаец (пренесено во “Daily Telegraph“ 20. VIII. 1913 год. и  “Le Jeune – Turc“, 26, 27. VIII. 1913 год.)

fe

Тракија е постојано дел од Македонија и во антиката но и во средовековието толку многу што често и самата го носи името – “Македонија” или ова име и е давано како тематско дури и кога на вистинската Македонија и се давани други тематски имиња.

fe

( Турс. Trakya,  Гр. Thraki,  Буг. ТракиR, Мак. Тракија )

 

fe

САМОСВЕСТА подразбира и - оформена и утврдена - СВЕСТ за своите но и туѓите обележја , како и границите помеѓу нив.

fe
First
Prev
Страна 2 од 2
Next
Last

вторник, 04 август 2020
Моментно посетители: 24

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: