Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7448
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Судбината на Одринско (Тракија)
Самосвеста на Тракијците
Сподели на Facebook

САМОСВЕСТА подразбира и - оформена и утврдена - СВЕСТ за своите но и туѓите обележја , како и границите помеѓу нив.

- Тракијците на пример во голем степен ги имаат зачувано нивните обележја како - ЈАЗИК и КУЛТУРА но не стигнаа до - формирање на - САМОСВЕСТ за Тракијска народност.Тракијска самосвест имало но во многу малку народ , без критична маса.

- Авторот на Рибниот буквар” - др. Петар Берон , ги имал сите обележја ,дури и букварот го пишува на тракиски јазик.Тој и се самоопределил за - Тракиец, бил - САМОСВЕСЕН - но , во негово време - НЕМАЛО ПОГОЛЕМА ЗАЕДНИЦА која тоа би го прифатила, организирала и обединила во – ОПШТА

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5184 пати
Просечна оцена од посетителите
 2,5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 19 август 2017
Моментно посетители: 26

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: