Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7406
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Судбината на Одринско (Тракија)
Тракија ( Одринско )
Сподели на Facebook

( Турс. Trakya,  Гр. Thraki,  Буг. ТракиR, Мак. Тракија )

 

-          Област на крајниот ј/и дел од Балканскиот полуостров. Се простира меѓу р. Места и изворишниот дел на р. Арда на запад и Босфор на исток од североисточните Родопи,  Браница (856 м) и Истранџа пл. (1031 м) на север и Егејско море – Дарданели – Мраморно море на југ.

-          Се протега на правецот : запад-исток околу 358 км., на правецот: север-југ најширока е во централниот дел : околу 142 км. а во пределот на Цариград ( Истамбул ) околу 27 км.

-          Најголемиот дел од Тракија денес и припаѓа на Турција ( 23 623 км2), помал дел на Грција ( 8534 км2) а најмал на Бугарија .

-          Тракија се дели на – Источна и Западна Тракија. Источна Тракија го зафаќа Европскиот дел на Турција а Западна Тракија делот на североисточна Грција помеѓу р. Места и р. Марица и Грчко-Бугарската граница.

-          Во Бугарија Тракија ги зафаќа главно јужните ограноци на Североисточните и Југоисточните Родопи јужно од р. Арда.

-          Рељеф – Тракија е претежна низина, со ниски на места и средни планини, ја чинат јужните oграноци на Североисточните и Југоисточните Родопи во Бугарија а делумно и во Грција , кои во реонот на пристаништето Александропулос се спуштаат до самото море.

-          Во с/и Турски дел од Тракија, се простира Истранџа пл., а долж западниот брег од Мраморното море ниската пл. Текирдаг ( 945 м.)

-          Морските брегови се воглавно ниски, со исклучок на помали одсеци во Грција и долж Мраморното море , каде планинското земјиште паѓа стрмно во морето. Најголем залив е Сароски.

-          Речната мрежа е густа . Најголеми реки се - р. Места, р. Марица, р. Тунџа и р. Ергене.

-          Клима – во приморјето и речните долини климата е Средоземна, а во планинските  предели умерено континентална . Средна температура од најладниот месец ( јануари) изнесува  4 C – 5 C степени а најтоплиот (јули ) 25 C - 26 C степени, со годишни падови на дожд од 500- 600 мм.

-          Земјоделството е главна производствена гранка со одгледување на житарици, некогаш тутун а денес и други современи агро-култури.

-          Сообраќајот е усмерен претежно на правецот запад – исток заради поволната географска позиција на Тракија на приодите од ј/и Европа во Азија и од Егејско во Црно море.

-          Низ Тракија минат главните комуникации (железнички пруги и автопати ) кои водат на правецот : Моравска долина – р. Марица – Истамбул – Мала Азија, како и комуникациите на правецот : Моравска долина – Вардарска долина – Солун – Истамбул – Анкара.

На правецот север – југ најважните патишта водат на правецот по долината на долниот тек од  р. Марица кадешто Тракија се приближува кон Азиското копно во Дараданелите на само 0,7 нм и Босфор на 0,39 нм, па од нејзината територија стратегиски е многу погодна за контрола на важните пловни патишта кои водат од Егејско во Црно море.

-          Жителите на Тракија се главно Тракијци, Турци, Грци, Бугари и  др. Најголеми градови во Источна Тракија ( Турција ) се – Истамбул и Едрене а во западна Тракија ( Грција) – Александропулос, Комотини и Ксанти.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5466 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 25 април 2017
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: