Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7546
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Илинденско востание :.

Првите агитационо - организаторски чети во кои биле вклучени и терористички групи ги организирал Гоце Делчев. Понекогаш лично учествувал во нивната дејност.

fe

Постоењето и зголемувањето на бројот на терористичките групи било неопходно. Поради тоа ЦК на ТМОРО на конгресот во Солун во 1896 година им посветил особено внимание и официјално ги реорганизирал како тајна полиција.

fe

Посебно место во развојот на ТМОРО имале терористичките групи и курирската служба. И двете формации имале повремен карактер.

fe

Во состав на вооружените сили на ТМОРО, покрај вооружените чети, како постојана воена сила, влегувале и селската милиција што претставувала еден вид вооружување на народот.

fe

Создавањето на четите како институции (четни институти), започнало во текот на 1899 година. Нивната организациона и формациска структура и задачи се развивале во наредниот период.

fe

Состојбата во Македонија по Берлинскиот конгрес наместо да се подобри, станала уште потешка.

fe

ИТАЛИЈА И БАЛКАНОТ

Obzor 121. 28. V. 1903, стр. 1

fe

МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ

Obzor 105. 8. V. 1903, стр. 1-2

fe

МАКЕДОНИЈА

Slovenec 66. 23. III. 1903, стр.4

fe

МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ

(Митинг во Париз)

Н. Р. 2180,17. II. 1903, стр. 1-2

fe
First
Prev
Страна 4 од 5
Next
Last

вторник, 20 февруари 2018
Моментно посетители: 27

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Анексија
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: