Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7546
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија
.: Дали знаете дека? :.

Аквадуктот (лат. aquaeductus) претставува збир од градежни конструкции и направи што ја доведувале водата во одделни антички населбени средишта.

fe

Зоолошките истражувања во Македонија се започнати главно во II половина на XIX век.

fe

Први флористички истражувања на флората во Македонија се преземени уште во I половина на XIX век.

fe

Апокрифи (a`pokryfos) во буквален превод - скриен, прикриен, покриен, таен и сл. а се однесуваат главно за ранохристијански списи.

fe

Првата организирана алпинистичка активност регистрирана на територијата на Македонија е за време на кралска Југославија.

fe

“Алкалоид” од Скопје денес е моќна и современа хемиско-фармацевтско - козметичка индустрија но има своевидна интересна историја.

fe

Во почетокот на XX век во Македонија како дел од турската империја не постоеле услови за поттик на унапредување од застарениот начин на земјоделско производство.

fe

Парада (ang. i franc. “parade“, ital. “parata”, germ.”Parade”) во пошироко значење е свечена смотра или поворка.

fe

Песот (Canis familiaris) е најстарото домашно животно. Песот живее со човекот уште на преодот од старото и младото камено време, во мезолитот, а припитомен е уште од крајот на палеолитот.

fe

Партизанската војна (eng. – partisan warfare, franc. - guerre de partisans, germ. – partizanisher Krieg) е главно одбрамбена војна, која се води на специфичен начин на територија која непријателот ја окупирал или која ја запоседнале разни контрареволуционерни сили.

fe
First
Prev
Страна 6 од 18
Next
Last

петок, 23 февруари 2018
Моментно посетители: 46

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Анексија
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Храброста на Смилевските мајстори
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: