Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7546
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија
.: Дали знаете дека? :.

Анастасие I (Flavius Anastasius) византиски цар (491-518) е еден од најуспешните императори кој и носи процут на Византија. Со низа мерки ја зацврстува државата и поведува воени походи кои и носат големи придобивки и средства.

fe

Римската легија (“Legio”) во времето на кралевите, била целата римска војска.

fe

За големите успеси на македонските војски, особено при освојувањата на утврдените градови, Александар треба да му благодари на најгенијалниот Македонец инженер.

fe

Легендата за жените воини, најверојатно е од времето на колонизациите кога патниците и тговците, продирајќи во земјите од басенот на Средоземното море, доаѓале во допир со народите кои сеуште живееле на степенот од матријахатот.

fe

Фалангата е непрекинато збиено линијско постројување во повеќе редици, најпогодно за пешадија наоружана за блиска борба. Прв таков строј познат е уште од околу третиот милениум п.н.е кај Сумерците (Вавилонија).

fe

Асемановото евангелие претставува старомакедонски глаголски споменик од XI век пишувано во Македонија.

fe

Академија (“ak`ademeia” или “akade`mia”), шумичка во Атина, наречена според јунакот Академ во која предавал Платон.

fe

Воените лукавства (eng, ruse, strategem, franc. strategeme, deception, ruse de guerre, ital. Stratagemma, germ. Kriegslist) се збир од активности со кои непријателот се доведува во заблуда за да постапува како што му одговара на противникот.

fe

“Перфидии” се краен вид воени лукавства кои содржат газење на дадениот збор и во оваа смисла се разликуваат од другите лукавствата заради нивната подлабока суштинска подлост.

fe

Иако интересот за археолошките богатства на Македонија е ран особено од британска и француска страна, тој е главно од индивидуалци при конзулатите и амбасадите кои испраќаат поединечни наоди од Македонија во своите матични земји.

fe
First
Prev
Страна 5 од 18
Next
Last

петок, 23 февруари 2018
Моментно посетители: 13

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Времената мерка - “Овнов рог”, или половина век
--------------------------------
 Први зоолошки истражувања во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: