Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7550
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија
.: Дали знаете дека? :.

И покрај тешките пљачки, разорувања и походи на разни народи, гладните години, чуми и напаствија кои оставиле трага на животот во Македонија, се чини дека ништо така разорно не влијаело како замјотресот од 518 година.

fe

Најквалитетниот опиум на светот е македонскиот.

fe

“Соломоново клејмо” е вид заштита која во тешки и страдни години и години на болести, скакулци и стаори но и на тешки клетви, магии и уроци како амајлија ја носеле Македонците по градовите, панаѓурите и каде имало поброен народ.

fe

Во времето на големата чума од 1349 год. се израѓаат едно чудо суеверија се со цел бркање на чумата од човечкото тело, немоќно да се брани. Едно од тие суеверија е - “флагелантсвото” или “братсвото по камшик”.

fe

1349 год. е година на најголемата забележана наезда на стаорци ширум Европа. Тие во роеви од по илјадници внесоа една од најтешките болести во секој дом на Европа па и во домовите на македонските села и градови.

fe

Мастифот е борбено куче со најнепробојна кожа, но денес малку се знае дека Англичаните малку претерале кога си го регистрираа како свое автохтоно куче.

fe

Јован VI Кантакузин се отцепил од централната власт на Византија прогласувајќи се најпрвин за деспот на областите од Дринполе и јужна Македонија. Заземајќи територии од империјата се раширил уште повеќе.

fe

Во времето на Византиско-македонските царски династии но и воопшто во Византиско време под поимот “кламис”, се подразбирала убава царска наметка.

fe

“Секоја минута во светот се продаваат по 50 примероци од Библијата, тоа се по 50 бесплатни реклами на имињата – Македонија и Македонци, кои се на бројни места спомнувани во неа.

fe

Од записите и Хрониките уште од Византиско време но и подоцна на осамените хроничари, монаси, монахињи и др. црковни отци низ средновековна Македонија, меѓу другите поими се јавува и поимот – “Овнов рог” како мерка за време.

fe
First
Prev
Страна 15 од 18
Next
Last

сабота, 17 март 2018
Моментно посетители: 17

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: