Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7546
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија
.: Дали знаете дека? :.

Овој голем ерарх и чудотворец бил роден во Кападокија.

fe

Македонец. Осумнаесетгодишен војник во војската на царот Максимилијан.

fe

Римјанин по раѓање и свештеник во Амфипол, град македонски. Пострадал за време на Диоклецијан.

fe

. Родени сестри се од околината на Аквилеја. Кога царот Диоклецијан престојувал во Аквилеја, наредил да се погуби познатиот духовник Хрисогон.

fe

Голем ревнител и заштитник на Православието.

fe

По потекло е Македонец, од градот Кратово.

fe

Роден е во Назијанз од татко Елин и мајка христијанка. Пред крштавањето, учел во Атина заедно со Василиј Велики и Јулијан Отстапник.

fe

Св. ап. Тимотеј е еден од седумдесетте апостоли. Роден е во Листра Ликаонска.Св. апостол Павле ги пофалува мајката и бабата заради нелицемерната вера (II Тим. 1, 45).

fe

По потекло е од Македонија. Воспитана во Александрија.

fe

Според Управата за заштита на културното наследство од Македонија низ светот се однесени преку 20 000 вредни икони.

fe
First
Prev
Страна 14 од 18
Next
Last

петок, 23 февруари 2018
Моментно посетители: 18

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
 Македонците ги носат слоновите во Европа
--------------------------------
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: