Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7550
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија
.: Дали знаете дека? :.

Овој свет човек е наречен Богоносец затоа што постојано во своето срце и на јазикот го носел името на живиот Бог.

fe

Оваа девица била ќерка на некој идолски гаталец Клеон, човек богат и лош. Заради верата во Христа, татко ‘и ја истерал од домот и од градот.

fe

Свети апостоли.

fe

Роден е во Христопол во Македонија. Турците го грабнале од неговата мајка вдовица и заедно со неговиот брат ги затвориле.

fe

Роден е во Антиохија. Во својата младост добро ја изучил филозофијата, медицината и живописот.

fe

По потекло Македонец, некаде од Струмица.

fe

Македонец по потекло. Како роб бил купен од некој богат човек Теогност во Цариград за време на царот Лав Мудриот, син на царот Василиј Македонецот.

fe

Пострадале за Христа Господа во времето на Јулијан богоотстапникот, а во местото Мероса Фригиска.

fe

Васса му била жена на некој идолски гатач, но таа била тајна христијанка.

fe

Роден е во Јанина и како момче оставил сé и отишол во Св. Гора, каде што се замонашил во Дохијарскиот манастир.

fe
First
Prev
Страна 12 од 18
Next
Last

сабота, 17 март 2018
Моментно посетители: 58

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Описи за набивање на колец
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: