Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7546
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија
.: Дали знаете дека? :.

Македонија е далеку пред сите по бројот на ранохристијанските локалитети, пред сите Балкански држави а камо ли во Европски рамки.

fe

Едни од најретките и најскапи монети во светот на нумизматиката се Пеонските монети.

fe

Стојко Додоловски од село Чучер - Скопска Црна Гора, бегајќи од теророт на Турците и Арнаутите уште како млад, тргнал да оди за “ветената” земја.

fe

Врз основ на Турските архиви повеќе историчари од Балканот, потврдуваат дека Мариово во XVI XVII век уживало извесна “земска автономија” со “земски кметови”

fe

Панде Манојлов, новинар и писател од Битола, член на ДПМ, автор на 12 книги, поезија и проза напиша песна за Палестина во далечната 1982 год. и ја објави во весникот Нова Македонија и денес истата е химна на Арапскиот свет.

fe

Ѕвонко Томески и Владимир Кочовски од Противпожарната бригада на Скопје, се прогласени за херои на Нирнберг – Германија, кога на посебна церемонија добија сертификат за храброст и прогласување за почесни членови на Противпожарната бригада на Нирнберг.

fe

Прв легендарен македонски крал е кралот Каран. Познато е дека македонските кралеви на многу монети се прикажани со рогови од овен, јарец и сл., но малку се знае дека е тоа така од времето на Каран.

fe

Сигнализацијата со оган е од најстарите дни на цивилизацијата.

fe

Македонците првпат во историјата сретнале слонови при походите на Александар Македонски и тоа во битката кај Гавгамела во 331 год. п.н.е.

fe

Вистинскиот антички македонски штит бил изработен од дрво, кожа и нешто метал. Така од надворешната старна на средината имал кружен папок-омфал.

fe
First
Prev
Страна 10 од 18
Next
Last

петок, 23 февруари 2018
Моментно посетители: 36

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 Преп. Петар Атонски
--------------------------------
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: