Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7707
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература
.: Македонски писатели :.

Поет, литературен критичар, есеист, преведувач. Роден е на 21 јуни 1954 година во с. Слатино, Охридско.

fe

Поет, раскажувач, романсиер, драмски писател. Роден е на 18 септември 1938 година во с. Модрич, Дебарско.

fe

Раскажувач и романсиер. Роден е на 7 јануари 1942 година во с. Жван, Демирхисарско.

fe

Поет, раскажувач, есеист, книжевен историчар, лингвист, преведувач. Роден е во с. Небрегово, Прилепско на 19 декември 1921 година.

fe

Поет, раскажувач, писател за деца, преведувач. Родена е на 14 март 1930 година во Скопје.

fe

Поет, раскажувач, писател за деца. Родена на 20 јануари 1951 година во с. Дубровница, Кривопаланечко.

fe

Поет и преведувач. Роден е на 20 декември 1923 година во Штип.

fe

Поет, раскажувач, критичар, есеист, книжевен теоретичар, драмски автор, преведувач. Роден е во Богданци на 6 февруари 1946 година.

fe

Поет, раскажувач, драмски писател. Роен е на 13 април 1906 година во Стар Дојран.

fe

Поет, есеист, препејувач, публицист. Роден е на 3 јуни 1931 година во с. Лазарополе, Дебарско.

fe
First
Prev
Страна 5 од 6
Next
Last

среда, 03 јуни 2020
Моментно посетители: 15

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Храброста на Смилевските мајстори
--------------------------------
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: