Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Билјана Станковска
Сподели на Facebook

Поет, раскажувач, писател за деца. Родена на 20 јануари 1951 година во с. Дубровница, Кривопаланечко.

Завршила Филолошки факултет во Скопје. Работи во Народната библиотека „Тане Георгиевски“ во Куманово. Член на ДПМ од 1994 година.

Автор е на книгите: Ограничен простор (поезија, 1986), Светлооко небо (поезија за деца, 1990), Заробен сон (раскази, 1993), Миг за пресоздавање (поезија, 1995), Светлиот пат (поезија, 1996), Сказни и сторенија за поколенија (поезија, 1999).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4313 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 22

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 Први зоолошки истражувања во Македонија
--------------------------------
 Св. мччки Агапија, Хионија и Ирина
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: