Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8159
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Ацо Шопов
Сподели на Facebook

Поет и преведувач. Роден е на 20 декември 1923 година во Штип.

Починал на 20 април 1982 година. Бил уредник на литературните списанија „Иднина“, „Нов ден“, „Современост“ и др., главен уредник на издавачката куќа „Кочо Рацин“ и нејзин директор. Бил претседател на ДПМ, претседател на Советот на СВП, претседател на Републичката комисија за културни врски со странство и претседател на поранешниот Сојуз на книжевните преведувачи на Југославија. Бил амбасадор во Сенегал (1972-1976). Член на МАНУ. Член на Македонскиот ПЕН центар. Член на ДПМ од неговото основање (1947).

Автор е на книгите: Песни (1944), Пруга на младоста (поезија заедно со С. Јаневски, 1947), На Грамос (поезија, 1950), Со наши раце (поезија, 1950), Стихови за маката и радоста (поезија, 1952), Слеј се со тишината (поезија, 1955), Ветерот носи убаво време (поезија, 1957), Небиднина (поезија, 1963), Јус-универзум (сатирични песни, 1968), Гледач во пепелта (поезија, 1970), Песни за црната жена (поезија, 1976), Дрво на ридот (поезија, 1980), Избори: Песни (1963), Раѓање на зборот (1966), Песни (1967), Избор (1968), Златен круг на времето (1969), Поезија (одбрани дела кн. 1 и 2, 1976), Океанот е мал, човекот е голем (1977), Лузна (1981), Избор од поезијата (1987), Небо на тишината (1990), Гледач во пепелта (1991), Поезија (избор кн.1, 1993), Шопов во светот, Шопов од светот (избор кн. 2, 1993).

Добитник на наградите: „Кочо Рацин“, „Кирил Пејчиновиќ“, „Браќа Миладиновци“, „11 Октомври“, „Змаеви детски игри“ и „АВНОЈ“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10213 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,65 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 26 септември 2022
Моментно посетители: 78

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: