Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?






Вкупно гласови : 7409
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонија и Првата светска војна :.

Крајот на XIX и почетокот на XX век ги одбележале бројни политички, воени, економски, културни, научно-технолошки и социјални промени кои последователно воделе кон нови крупни случувања во светот. Така:

fe

Нејскиот мир е потпишан на 27.XI.1919 год. во Нејл-сир-Сен (Neuilly-sur-Seine) во близина на Париз, помеѓу земјите победнички и Бугарија како претставник на поразените (сојузниците се распаднати на нови држави, Австро-Унгарија и Германија губат територии).

fe
First
Prev
Страна 2 од 2
Next
Last

четврток, 27 април 2017
Моментно посетители: 65

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 Најголема археолошка акција со светот
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: