Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија и Првата светска војна
Теророт на Бугарите врз македонскиот народ 1915 г.
Сподели на Facebook

Со судирот на силите на Антантата и Централните сили во Македонија создаден е т.н.р “македонски фронт” на кој пак од борбите настана уништување на целокупно природно и национално богатство на Македонија.

Македонскиот народ е изложен на чести реквизиции на храната и добитокот, мобилизации и од судрените страни, пљачки и терор.

По дефинитивното завземање на Македонија, Бугарите уште пожестоко продолжуваат со се ова. Забележано е дека од селото Маково, Бугарите го одземаат сето жито, го реквирираат целиот добиток (околу 2 000 грла) за кој првично почнуваат да плаќаат по 5-10 динари на грло но подоцна од сето останато ништо не плаќаат .Особено покрупниот добиток-воловите, коњите и магарињата кои ги одземаат и ниту плаќаат ниту даваат било каква признаница, што ќе им стане пракса. Очигледно првичното плаќање било со намена да изгледаат како ослободители на “Б`лгарите од Македонија” кога сеуште е несигурна ситуацијата, но подоцна кога заседнуваат и дефинитивно се однесуваат како окупатори.

Во однос пак на теророт Бугарите покрај своите свирепи полициски сили врбуваат и некои комити и арамии со свои орди на кои им даваат неограничена власт над селата. Треба да се држат во страв па тие се и кметови како комитата Ѓорѓи Мијак од Брник кој врши многу убиства што сам што заедно со Бугарите .
Но и ова како да е малку па за да се доисцади секоја пара од Македонците, Бугарите внесуваат голема скапотија на сите прехрамбени артикли и не може да ги купи ниту богатиот ниту сиромавиот.

Ѕверското лице на Бугарите ќе се и виде при отстапувањето од позициите зад р. Црна на позицијата “Чуки“ кога наредуваат евакуација во најкус рок на селата: Полог, Ивени, Старавина, Градешница, Груништа и Будимирци а да земат само најнеопходно. Но штом жителите ги напуштаат куќите Бугарите тргаат и со коли изнесуваат жито, покуќнина и добиток, оставајќи само голи ѕидови. Штом отстапуваат од овие села, Бугарите почнуваат да ги уриваат со топови и да ги палат од ред, убивајќи масовно жени, старци и деца кои од бегството се враќаат дома.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6452 пати
Просечна оцена од посетителите
 2,6 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 9

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Св. мччки Агапија, Хионија и Ирина
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: