Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија и Првата светска војна
Македонија пред почетокот на I Светска војна
Сподели на Facebook

По распарчувањето од нејзините “ослободители”, вардарскиот дел од Македонија и припаднал на Србија која воспоставила воено-цивилна власт.

Македонија и поделбите по Балканските војни


- Милорад Вујичиќ е цивилен комесар на кралската влада кој директно го управува овој вардарски дел од Македонија. Тој му бил потчинет на Началникот на штабот на српската врховна команда во Скопје-војводата Радомир Путник.

- 14 декември 1912 год., српските власти ја донесуваат “Привремена уредба за уредување на власта во новоослободените територии”, како прва административно-политичка мерка по окупацијата на вардарскиот дел од Македонија.

- 18 август 1913 год., српските власти носат нова Уредба за уредување на власта во “новоослободените територии”.

- 20 ноември 1913 год., српскиот крал Петар I Караѓорѓевиќ носи указ со кој ги укинува претходните две Уредби и со посебен акт врши присоединување на вардарскиот дел на Македонија кон Кралството Србија. Српскиот Устав од 1903 год. официјално се вовел и во Македонија.

Српскиот крал Петар I Караѓорѓевиќ и војвода Путник во обиколка


Административната анексија на Македонија кон Србија се сметало полноважно со наводноста дека таа била стара српска земја (од цар Душан и наследниците !). Со ова и населението на овој дел од Македонија било сметано за српско. Кои други мерки ги преземаат српските власти :

- Македонија сега како српска територија била поделена на окрузи, околии и општини во склад со членовите 160 и 169 со Уставот од 1903 год.

- Спроведен е целокупен попис на населението и добитокот.

- Јануари 1914 год. (од почетокот на месецот) по предлогот од Министерот на војската, сето машко население од 20 до 29 години способно за војска е регрутирани да стапи во пешадија.

- 05 март 1914 год. со Наредба на Министерот на војската формирани се 3 полка од Македонци командувани од Срби-офицери. Тактичко-политички овие пешадиски полкови се разместени низ Србија и тоа Битолскиот полк во Ваљево, Брегалничкиот во Крагуевац а Вардарскиот во Белград.

Српскиот крал Петар I Караѓорѓевиќ врши смотра на пешадиски полк


- Овие 3 македонски полка броеле секој по 4 000 регрути и според формацијата биле уште и со максимален број Срби-старешини но и Срби свештеници. Така, пролетта 1914 год. се мобилизираат 12 000 Македонци-христијани испратени во Србија на обука а муслиманите не се мобилизирани и покрај барањето на Министерот, заради реакциите на Турција. Македонските полкови биле составени од по 4 батаљони :

• Битолскиот полк – Битолски, Прилепски, Кичевски и Дебарски.
• Брегалничкиот полк – Кочански, Штипски, Велешки и Кавадарски.
• Вардарскиот полк – Прешевски, Кумановски, Скопски и Тетовски.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8541 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 14

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 Според сметањето на православната црква
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: