Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија и Првата светска војна
Планот за влез на Бугарите во Македонија 1915 год.
Сподели на Facebook

Според воениот план на бугарската Врховна команда за операциите во Србија била одредена I бугарска армија на чело со Генерал-лајтнант Климент Бојаџиев а за операциите во Македонија II бугарска армија командувана од Генерал-лајтнант Георги Тодоров.

II бугарска армија одредена за Македонија била составена од :

- Балканска дивизија, комадувана од Генерал-мајор Рибаров;
- Седма рилска пешадиска дивизија, командувана од Полковник Василев;
- Трета коњичка дивизија, командувана од Полковник Танев.

Оваа II бугарска армија требало да ги напаѓа српските сили на правецот Стршер-Лешко, па да продолжи со дејствата на правецот Крива Паланка- Царево село (Делчево)- Кочани и концентрирано да настапи во Овче Поле.

На југ од II бугарска армија се наоѓала II Тракиска пешадиска дивизија командувана од Генерал мајорот Димитар Гешов, со задача да дејствува по долината на реката Струма и кон градот Струмица.На овој правец требало да се испратат и 5-та Дунавска пешадиска дивизија командувана од Генерал-мајор Брнев и 11-та Македонска пешадиска дивизија командувана од Полковник Крсто Златарев, родум од Охрид.

III бугарска армија под команда на Генерал-лајтнантот Андреј Тошев, се наоѓала во Шуменско а 10-та Беломорска пешадиска дивизија е распоредена во Тракија крај брегот на Егејско Море.
За Главнокомандувачки на сите бугарски сили е назначен Генерал Жеков.
Според стратегискиот план на Врховната бугарска команда овие бугарски сили требало со смела и брза офанзива да го завземат Врање и долината на р.Морава и ја прсечат железницата и патната комуникација : Солун – Скопје – Куманово – Врање – Лесковац – Ниш.

Токму преку оваа комуникација српските сили добивале помош од сојузниците ( Антантата) кои се наоѓале во Солун. Со пресекувањето на оваа линија српската армија во Македонија би била отсечена,изолирана и со тоа подоцна постепено уништена. Заради остварување на овој стратегиски план, Бугарите требало да дејствуваат енергично и веднаш, па така и почнале без да губат време.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6394 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 49

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: