Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Фолклор
.: Македонски ора :.

Инспирирано од калајџискиот занает во Македонија.

fe

Инспирирана од богатиот фолклор од Разлошкиот крај на Пиринска Македонија.Кореографијата изобилува со елементи кои го отсликуваат фолклорниот дух на овој дел од етничка Македонија.

fe

Комитско претставува дел од богатата македонска историја поврзана со револуционерниот период. Во оваа кореографија мошне сликовито е прикажана гордоста и патриотизмот како едни од најголемите принципи во борбата на комитите.

fe

Македонско оро Осоговка

fe

Копачка е изворно, машко соборско оро со трудов карактер.

fe

Македонско оро Машкото

fe

Македонско оро Тутоноберачите

fe

Оваа женска игра, со потекло од Мариово е инспририрана од обичаите кои жените ги вршеле на Чисти Понеделник, пред велигденските пости кога се чистела цела куќа. Посебно импресивен дел се оргиналните богати носии од мариовскиот крај.

fe

Народ без свој етно-фолклор ,е без цврста етногеноза, тој е дрво без корен .

fe
 
First
Prev
Страна 2 од 2
Next
Last

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 71

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: