Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Фолклор > Македонски ора
ФОЛКЛОРОТ KAKO ИНСПИРАЦИЈА
Сподели на Facebook

Народ без свој етно-фолклор ,е без цврста етногеноза, тој е дрво без корен .

Најверодостојниот резултат од духовниот порив на народниот гениј - одраз на душата од македонскиот народ е музичката фолкорна традиција . Таа е нераскинлив дел од духовноста,традиција која е творечки континуитет - врска меѓу исконот и сегашноста.

Музичката фолкорна традиција е олицетворена во игрите,ората и македонските народни песни, илјадници на број,испеани многу одамна. Но и покрај тоа, таа не е само архаичен духовен продукт или некаков антиквитет со музејска вредност, туку пренесувана од колена на колена, се негува кај народот и денес.Таа е директиот линк со минатото на македонскиот народ.
Македонската народна уметност е посебен културен феномен пред кој не се останува рамнодушен.Базирана е на културни вредности уште од античкото македонско искуство, но во неа се инволвирани и елементи од подоцнежните периоди но и по некој елемент од народи кои низ вековите суштествувале на овој простор.
Сето,поминато низ креативниот дух на Македонецот. Продуцирани се високо и крајно оригинални уметничко-занаетчиски вредности чиј најјак израз е феноменот на народната уметност.Во неа се вткени вековните предизвици,стремежи,страдања,но и надежи на македонскиот народ.Во такви констелации,богатство на форми и изразни средства , тие и не се ништо друго туку емотивна и уметничка реакција на бурните културни и историски процеси низ кои минувал Македонецот во изминатите милениуми.

Македонија,иако релативно мала земја , е со ретко богата традиција, изразена во материјалната и духовна култура.Тоа богатство е резултат на етничките особености на населението како и местоположбата на Македонија. Во средишниот дел на Балканот,таа отсекогаш е врска меѓу Европа,Азија и Медитеранот и крстосница на разни движења.
На најстариот античко-македонски слој ,со своите влијанија се надоврзуваат византиската, ориенталната,се до најновите струења од Запад.Но и покрај влијанијата,македонскиот народ,пренесувајќи ги своите традиционални обележија од поколение на околение,развивал ретко богата материјална и духовна култура.

Богатството и разновидноста на традиционалната култура највпечатливо се изразени во народните носии.Создавани долги години,тие,како во поглед на типските одлики,така и во поглед на кројот и украсувањето оделни облековни елементи,тие се со свои изворно македонски етно-белези.Богатството на облеки со разни форми изработени од домашно платно или волна,везот,апликации,украси од реси,срма,гајтани ,метален,монистрен и природен накит, на носиите им дава карактеристичен монументален изглед.
Влијанието на фолклорот е големо и во современите музички текови,каде авторите одат кон уметнички стилизиран фолклорен ритуал,без да се дистанцираат од изворното ,од фоклорниот идиом. Народните песни биле и остануваат трајни извори за нови инспирации во музичкото творештво.
Особено е влијанието на македонскиот мелос во творештвото на плејада познати композитори од современата уметничка музика, како : Трајко Прокопиев,Стефан Гајдов ,Тодор Скаловски,Живко Фирфов и др.Освен во оваа музика, македонскиот музички фолклор игра важна улога во творештвото на автори со популарни музички стилови.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 14711 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,93 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 78

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија прва по ранохристијански локалитети
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: