Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7720
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етимологија > Етимологија на македонскиот јазик
.: Развој на македонскиот јазик и писмо :.
Непосредниот контакт на вокалите се остварувал со губење на извесни консонанти во интервокална позиција
fe
IX век - создавање и ширење на “словенската” писменост.
fe
Посебно е интересно да се следи развојот на македонскиот јазик низ средновековието особено заради влијанието на црковното слово и неговото ширење низ Македонија и Балканот.
fe
Било да се компарира со јазиците од старите култури и нивните денешни наследници, било да се компарира т.н понови нации и нивните јазици, македонскиот јазик и писмо не се исклучок од патот кој го поминувале и другите.
fe
Од каде т.н.р словенски јазик, од кога датира и која е неговата врска со македонскиот?
fe

Народите на Балканот се подложени на мн. асимилаторски процеси, некои насилни, некои со културно-интересно влијание.

fe

четврток, 13 август 2020
Моментно посетители: 83

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: