Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Отпорот на Македонците против Пеќката патријаршија :.
Кога еднаш темелот е иноверен и неканонски така продолжува. Пеќката патријаршија иако пак долго под јурисдикција на Охридската (повеќе од 112 години), повторно се возобнува на истиот начин – ИНОВЕРЕН (со акт од туѓоверен орган) и пак со – ПОЛИТИЧКИ ВРСКИ.
fe

1550 год. Охридскиот поглавар Прохор умира, но се до смртта како Македонец по род, тој го форсира црковно-македонскиот јазик до каде има надлежност. Наредува, по епархиите светите книги и административната преписка да се пишуваат на истиот наместо на грчки.

fe

Развој на македонската црква во однос на српската (ср. век)

fe

1508-1540 год., за Турците сега охридскиот свет стол е пречка за исламизација, кој е почитувана институција на христијаните

fe

1185/6 година  Србите со Бугарите дигаат заеднички востанија, но и превземаат походи особено кон Македонија и епархиите управувани од единствената православна црква- Охридската патријаршија.

fe
 

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 34

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: