Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Отпорот на Македонците против Пеќката патријаршија
Неканонска обнова на српската црква
Сподели на Facebook
Кога еднаш темелот е иноверен и неканонски така продолжува. Пеќката патријаршија иако пак долго под јурисдикција на Охридската (повеќе од 112 години), повторно се возобнува на истиот начин – ИНОВЕРЕН (со акт од туѓоверен орган) и пак со – ПОЛИТИЧКИ ВРСКИ.


Макарие Соколовиќ од брата си Мехмед Паша Соколовиќ издејствува ираде за одцепувањена српската црква од македонската во 1557 година

Ако при првото формирање беше искористена никејската принцеза на српскиот двор, сега под Турците, српскиот епископ Макарие го користи својот потурчен брат Везирот Мехмед Паша Соколовиќ кој издејствува од султанот посебно – ИРАДЕ за возобнова на Пеќката патријаршија.

Со ова ако првиот пат беше само политиката во прашање но барем се работеше за православна црква (Никејската) сега се отишло подлабоко во антихристовата вистинитост на српската црква зашто истата се основа со исламски акт, што е антиканонски и недозволив чин.

И пак историјата во се се повторува, Србите веднаш сакаат највисок ранг- Патријаршија (!) но и со отцепувањето од Охридската патријаршија веќе започнуваат борба за се понови и поголеми нејзини епархиии во своја надлежност (впрочем како и грчката, а многу подоцна и бугарската).


Мехмед Паша Соколовиќ како голем везир го овозможува расколот на Србите од јуриздикцијата на Охрид

Но за жал од сите српската, бугарската, грчката црква истите за разлика од македонската црква се целосно нецрковни и нехристијански заради и што уште кога целата црква е едно тело во далечната 859 година тогашниот папа Никола I (858-867) ќе изјави:

“Римската курија за вистински цркви ги смета оние кои се основани од Апостоли, што значи Македонската, Римската, Антиохиската и Александриската“.

Допрецизирајќи го ставот на Рим за ова, овој папа понатака истакнува:

“И покрај тоа што цариградските и ерусалимските највискои црковни големодостојници себе си се нарекуваат патријарси, тие сепак немаат такво значење како првите, бидејќи нивните цркви не се уредени од Апостоли“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6760 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 43

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: