Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Гоце Делчев :.

Наслов во Њу Јорк Тајмс од 26 мај 1903 година за убиството на Гоце Делчев и предавството од грчки шпион.

fe

Мисли на Гоце Делчев

fe

Гоце се експонира како вонредна динамична личност на македонската револуционерна арена. Активирајќи се Гоце со невиден полет, ја импулсира дејноста на македонското национално-ослободително движење и притоа внесувајќи свежина во неговата средина.

fe

Гоце Делчев на пат за Ловчанската корија на Али - Ботуш, каде што требало да се одржи конгресот, на селскиот револуционерен округ за да се произнесе по прашањето за востанието, запрел во с. Баница (Серско).

fe

Гоце Делчев, додека бил меѓувреме во Софија, во негово отсуство се случиле мошне значајни и судбоносни работи за ослободителното дело на македонскиот народ.

fe

Според Гоце силата на Организацијата била во нејзината врска со народот и за тоа тој понатаму бил постојано во обиколка низ Македонија. Вршел ревизија на комитетите, четите, одржувал собранија со раководствата и со народот.

fe

Откако дефинитивно решил да замине за родната земја и по добивањето на учителското место во Ново Село (Штипско), Гоце Делчев ја напуштил Бугарија, и кон крајот на октомври 1894 година пристигнал во Штип.

fe

Положбата во Македонија во тоа време била мошне тешка. Меѓутоа ни петте века робување не биле во состојба да го уништат и избришат чувството на самобитност и самостојност.

fe

Првата етапа од Гоцевото школување е сврзано за родниот Кукуш. Тука Гоце се здобил со основно образование.

fe

Георги (Гоце) Делчев визионер, идеолог, организатор и предводник на македонското национално-ослободително движење.

fe

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: