Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Гоце Делчев
ГОЦЕВИОТ НАТАМОШЕН ПОХОД
Сподели на Facebook

Според Гоце силата на Организацијата била во нејзината врска со народот и за тоа тој понатаму бил постојано во обиколка низ Македонија. Вршел ревизија на комитетите, четите, одржувал собранија со раководствата и со народот.

По осум месечно крстосување низ Македонија што од крај до крај ја изодил пеш, зацврстувајќи ја Организацијата, насекаде со народот, преку кој ги отворил перспективите за една слободна автономна Македонска држава на рамноправни граѓани, зацврстувајќи ја вербата дека таа треба и едноставно може да биде само дело на сопствениот народ. Неусловлив за турските власти кои го барале најсилено, Гоце се префрлил во Бугарија, враќајќи се во старата дејност во задграничното претставништво во Софија.

Во април 1902 година Гоце Делчев присуствувал на пловдивскиот собир на одрински револуционери. Во летото 1902 година се одржал Х конгрес на друштвата во Бугарија, каде што Гоце Делчев посебно се ангажирал за избор на делегати блиски на МРО.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5764 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 50

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: