Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Ах таа чудна Македонија
Губењето на Европскиот примат
Сподели на Facebook

Вака модернизираната и силна Русија се повеќе се вплеткува во Европската политика особено по поразот на Наполеон пред Москва

. Со создавањето на свои специјализирани школи, универзитети и научни кабинети по теркот на Западна Европа, Русија се стреми и вистински да е дел од Европа.

Кога Петар Јаковљевич Чадаев ( 1794-1856 год.) како научник но и припадник на стара бољарска фамилија, во своето “Прво филозофско писмо “ ја жигосал Русија како заостаната во однос на Западот, царот Николај I го прогласил за луд и наредил да се стави под медицинско-психијатриски но и полициски третман.

Со ударите на Русија врз Турција особено по Кримската војна како и другите востанија кои ги предизвикуваше, поддржуваше и организираше по Балканот таа успеа да создаде свои кнежевски - творби како Бугарија, Црна Гора, Србија и особено првата - Грција со што го оцрта она што и беше вистинската цел. Тие творби излегуваа на топлото Средоземје, па се исцрта целиот посакуван воден пат од Црно море, преку Егејско до Јадранско море. Македонија како средишна и непериферна, не беше од посебен интерес за Русија , зашто на нејзе и требаа топлите мориња за развој на трговијата.

Дрското продирање на Русија во најстариот дел на Европа ги загрози интересите на Австро-Унгарија, Британија и Франција па со време успеаја да и ја извлечат Грција, но и да создадат нови како Албанија со што и ги пресекоа на Русија патиштата.

Има јасни планови од страна на Австро-Унгарија за државност и на Македонија со што би излегла на Егејот и Солун, но Русија преку своите творби – Грција, Бугарија и Србија ја пресекоа со Балканските војни во мигот на веќе одобрената и од Европските сили одлука за Македонска државност.

Со тоа и најдиректно започна борбата за превласт над Европа. Како и да е Русија со сето ова се покажа како неодминлив и главен играч на Европската сцена, особено што таа е сама како голема сила а од другата страна сите други Европски големи сили. Европа почна да го губи приматот над своите територии.

Уште повеќе што во ова време се раѓа и друг џин на крајниот запад во пределите на новиот континент – Америка. Токму таа истата Америка ( САД) подоцна толку длабоко ќе навлезе во Европската политика и територии, што исто како и Русија станува неодминлив голем играч. Со се поголемото јакнење на Русија и САД во иднина, Европа ќе го губи приматот и значењето кое го имала отсекогаш.

За ова во писанието за демократијата во Америка Алексис де Токвил уште во 1835 год. пишува :

“ Денес на Земјата постојат два големи народа кои (...) како да чекорат кон иста цел : Русите и Англоамериканците. (...) Американецот се бори против препреките кои му ги поставува природата ; Русинот мора да се бори против луѓето. Едниот води борба против пустината и варварството, другиот против цивилизацијата наоружана со сите оружја (...) Одејќи по својата цел Американецот се потпира на личниот интерес и препушта на вољата, силата и разумот од поединецот, не управувајќи со него. Тој во извесна мерка целата моќ на општеството ја концентрира во еден човек. На едниот главен двогател му е слободата, на другиот ропството. Поаѓалиштето им е различно, патиштата исто така, а сепак како по некој тајна Божја воља секој од нив е повикан да еден ден ја има во рацете судбината на половината од светот “ ( наведено спрема Schulze / Paul, 74 )

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4314 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Деветте Музи се од Македонија.
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: