Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7621
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Ах таа чудна Македонија
Нано Ружин избран за амбасадор на годината
Сподели на Facebook

Македонскиот амбасадор во НАТО Нано Ружин е избран за амбасадор на годината во Брисел.

Претходната година истото признание го доби амбасадорот на САД, Викторија Нуланд.

Признанието го доделува Министерството за надворешни работи на Белгија во соработка на списанието „Дипломатик Њус“, а за изборот е надлежен специјалниот дипломатскиот комитет што е составен од поранешни истакнати белгиски дипломати. Тие именуваат тројца амбасадори на годината, по еден од сите три дипломатски корпуси што се на служба во Брисел, а главен критериум се остварените активности во изминатата година.

Свеченото врачување на признанието, како што соопшти денеска Министерството за надворешни работи, е предвидено за 3 март 2008 година, кога во Брисел треба да се одржи прием на кој ќе присуствува белгискиот министер за надворешни работи, Карл Де Гихт и претставници од дипломатскиот кор.

Во рамки на приемот ќе биде организирана културна и економска презентација на Република Македонија.

18.02.2008

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4325 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 21 февруари 2019
Моментно посетители: 72

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: