Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7811
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Како макот ги преживеал Македонците
Сподели на Facebook

Во познатиот Етимолошки речник на руски јазик од познатиот Платон Кулашевич (Киев 1872, 300.302) разјаснувајќи го потеклото на името Македонци тој дава повеќе верзии за истото.

Меѓу нив има и една интересна која ја врзува за макот-семето од афионот. Таа вели дека тоа е од поимот “Мак-јадин” ("Мачјадин“) или на македонски “Мак-јаден”, како што објаснува авторот поим за човек кој јаде мак.

Но ова и не случајно зашто ова поимање на човек кој се прехранува со афион (мак), токму за Македонија и Македонците го пренеле античките записи. Така авторот ни ја пренесува следната опишана случка од антиката на Македонците:

“...во Македонија житото не родило седум години. Македонците јаделе само афион и преживеале“

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6983 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 16 јануари 2021
Моментно посетители: 24

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
 Граница на Христијанството
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: