Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Планевите на градбите по македонскиот обичај
Сподели на Facebook

Александрија како град за многу кратко време изникнал во најважен град – пристаниште во Средоземјето и заедно со Картагена се незаобиколни дестинации на тогашниот познат свет од антиката.

Но малку се знае дека дури и при планирањето особено е запазен стариот обичај од предците Македонци, векови пред Александар III Македонски. Александар почитувајќи ја традицијата, планот на градот го црта на песокот со брашно од јачмен.

И бидејќи и распосланоста на брегот му заличила на хламида (македонска воена наметка), тој кога го истурал брашното со тенка линија, неа ја исцртува во вид на хламида.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7452 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Втор вселенски собор
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: